SUSEDI - Route to Transformation of Educational Institutions through a Whole Institution Approach to Sustainability – (SUStainability in EDucational Institutions) / Mapa drogowa transformacji instytucji edukacyjnych poprzez wdrożenie instytucyjnego podejścia do zrównoważoności. 

Cel do osiągnięcia w wyniku realizacji zadania 

SUSEDI jest projektem złożonym w ramach specjalnego wyzwania pn. FORWARD LOOKING PROJECTS, które ma przyspieszyć wdrażanie innowacji i kreatywności oraz zaangażowania na różnych etapach edukacji i szkoleń. 

Celem projektu jest ustanowienie ram systemowych w różnych filarach (społeczny, edukacyjny i organizacyny), które ułatwią instytucjom edukacyjnym tworzenie następnie własnych map drogowych do transformacji w zrównoważoności. Zaangażowane zostaną różne instytucje oraz podmioty prywatne działające w obszarze edukacji – również pozaformalnej. Istotne będzie uwzględnienie również roli decydentów oraz urzędników z administracji, którzy mogą ułatwić wdrażanie systemowych zmian w instytucjach edukacyjnych. 

W ciągu ostatnich lat Edukacja na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (ESD) ewoluowała i otworzyła się na wszystkie poziomy edukacji, obejmując również kształcenie pozaformalne. Jednak brakuje podejścia systemowego, a podejmowane działania są sporadyczne i nieskoordynowane (w związku z tym mało efektywne). Aby skuteczniej promować wartości zrównoważoności potrzebne jest podejście Systemowe Instytucji (WIA) 

Planowane efekty naukowe i praktyczne 

W ramach projektu zostanie wypracowany system przygotowywania do transformacji i certyfikowania instytucji edukacyjnych. Dodatkowo certyfikowani będą także zatrudnieni w nich edukatorzy, liderzy i kadra odgrywający kluczową rolę w transformacji instytucji. Powstanie przewodnik metodologiczny pn. „Mapa drogowa transformacji Instytucji Edukacyjnych w zrównoważoności” . Projekt ma objąć łącznie 240 edukatorów i 52 instytucje edukacyjne. Rezultaty projektu zostaną opisane w czasopiśmie Edukacja Ustawiczna Dorosłych 

Czas trwania: 01.12.2022-30.11.2026  ( 48 miesięcy )

Kontakt: Michał Ślusarczyk, CBEZiZI, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Partnerstwo: 

 1. MMC MEDITERRANEAN MANAGEMENT CENTRE (MMC) CYPR– lider koordynator 
 2. SIEC BADAWCZA LUKASIEWICZ - INSTYTUT TE (ITEE) POLSKA 
 3. UNIWERSYTET ŁÓDZKI (LODZ) POLSKA 
 4. PAIDAGOGIKO INSTITOUTO KYPROU (CPI) CYPR 
 5. FREDERICK UNIVERSITY (FU) CYPR  
 6. KYPRIAKI ETAIREIA PISTOPOIISIS (CCC) CYPR 
 7. DIMITRA EKPAIDEFTIKI (DIMITRA) GRECJA 
 8. PERIFERIAKI DIEFTHINSI PROTOVATHMIAS KAI DEFTEROVATHMIAS EKPAIDEFSIS PELOPONISOU (PELOPDE) GRECJA 
 9. NUI GALWAY (GALWAY) IRLANDIA 
 10. ASSOCIAZIONE NAZIONALE ORIENTATORI (ASNOR) WŁOCHY 
 11. UNIVERSITA TA MALTA (UM) MALTA 
 12. UNIVERSITA DEGLI STUDI DI ROMA LA SAPIENZA (SAPIENZA) WŁOCHY 
 13. VALENCIA INNOHUB (INNOHUB) HISZPANIA 

 

Strona projektu: https://susedi.projectsgallery.eu/pl/glowna/

 

Do pobrania: