Centrum Badań Edukacji Zawodowej i Zarzadzania Innowacjami podejmuje istotne i aktualne problemy badawcze z zakresu polskiej i międzynarodowej pedagogiki pracy, andragogiki, kapitału intelektualnego przedsiębiorstw, ekonomii behawioralnej w organizacji oraz innych dyscyplin naukowych zajmujących się problemami człowieka w środowisku pracy. Centrum jest wyspecjalizowaną jednostka organizacyjną w Sieci Badawczej Łukasiewicz w obszarze rozwoju systemów, modeli i narzędzi wspomagających integrację edukacji zawodowej (formalnej, pozaformalnej i nieformalnego uczenia się) z gospodarką i rynkiem pracy oraz systemów wsparcia komercjalizacji innowacyjnych technologii oraz upowszechnia i transferu wiedzy.
PODSTAWOWE KIERUNKI PRAC CENTRUM
- Naukowo-metodyczne wspomaganie rozwoju edukacji zawodowej dla rynku pracy, kapitału intelektualnego przedsiębiorstw, zarządzania behawioralnego i zarzadzania innowacjami.
- Badania zawodoznawcze, diagnozowanie i prognozowanie nowych zawodów, kwalifikacji, umiejętności i kompetencji wymaganych na rynku pracy oraz powiązanych ze transformacja cyfrową oraz zrównoważoną gospodarką i energią.
- Badania w zakresie edukacji zawodowej, kształcenia ustawicznym dorosłych oraz rozwoju karier zawodowych.
- Identyfikowanie potrzeb pracodawców innowacyjnej gospodarki, zmian społeczno-kulturowych w działalności innowacyjnej oraz analiza mechanizmów, struktur i barier transferu technologii.
- Projektowanie i walidacja programów kształcenia i szkolenia zawodowego oraz metod monitoringu i ewaluacji kwalifikacji rynkowych.
- Doskonalenie kompetencji kadry dydaktycznej kształcenia i szkolenia zawodowego, doradców zawodowych oraz specjalistów innowacyjnej gospodarki.
- Rozwój technologii kształcenia zawodowego z wykorzystaniem cyfrowych metod i narzędzi.
- Badania w zakresie edukacji wielokulturowej w przedsiębiorstwie z wykorzystaniem elementów grywalizacji.
- Inicjowanie sieci współpracy naukowo-badawczej (krajowej i europejskiej) oraz sojuszów umiejętności na rzecz rozwoju sektorów/branż gospodarki o wyskokiem potencjale innowacyjności.
- Wspomaganie Rozwoju Zintegrowanego Sytemu Kwalifikacji z perspektywy kursów i szkoleń prowadzonych w Sieci Badawczej Łukasiewicz.
- Rozwój i wykorzystanie metod transferu wyników prac B+R do zastosowań gospodarczych, prowadzenie systemowych analiz dotyczących procedur komercjalizacji i wycen rezultatów B+R, zarządzanie procesami transformacji wiedzy i transferu technologii, projektowanie systemów wsparcia działań marketingowych i sprzedażowych organizacji badawczych.
OFERTA USŁUG CENTRUM
- Prowadzenie konsultacji nowych kwalifikacji rynkowych wprowadzanych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz pełnienie funkcji Podmiotu Zewnętrznego Zapewnienia Jakości (PZZJ) świadczonych dla ministrów właściwych dla kwalifikacji (https://www.itee.lukasiewicz.gov.pl/zintegrowany-rejestr-kwalifikacji).
- Projektowanie opisów informacji o zawodach funkcjonujących na rynku pracy na użytek rozwoju bazy danych „INFOdoradca+ Informacje o zawodach” (https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/infodoradca).
- Prowadzenie redakcji i upowszechnianie wyników badań w ramach kwartalnika naukowego „Edukacja Ustawiczna Dorosłych - Jurnal of Continuing Education” (40 pkt. w wykazie MEiN) https://edukacjaustawicznadoroslych.eu
- Wykonywanie diagnoz, prognoz i ekspertyz w obszarze identyfikacji potrzeb stanowisk pracy oraz w zakresie rozwoju i doskonalenia kwalifikacji i kompetencji pracowników przedsiębiorstw oraz kadry dydaktycznej.
- Usługi Laboratorium Innowacji (i-Lab) w zakresie rozwoju kompetencji i pracy zespołowej nauczycieli, trenerów i szkoleniowców kształcenia zawodowego oraz pracowników innowacyjnych przedsiębiorstw.
- Prowadzenie zewnętrznej akredytacji środowiskowej instytucji edukacji formalnej i pozaformalnej oraz certyfikacji oferty programowej w ramach Polskiej Sieci Kształcenia Modułowego (PSKM).