Międzynarodowy projekt realizowany jest w ramach Inicjatywy Cornet 33
dofinansowanej przez NCBR pt.:

„Demontaż obuwia i recykling jego elementów, w tym modułów elektronicznych, umożliwiający ponowne wykorzystanie komponentów i materiałów”

„Recycling processes and dismounting of general footwear components, including electronic modules, with ways of reusing components and materials, based on a modular construction”

 

Akronim projektu: ReProcess_Shoe

Cel projektu

Celem projektu jest opracowanie wytycznych technologicznych umożliwiających recykling elementów obuwia poużytkowego. W Polsce produkowane jest ok. 40 mln par obuwia rocznie. Po zakończeniu cyklu życia zużyte obuwie staje się odpadem, który jest trudny do zagospodarowania ze względu na wielomateriałową i złożoną budowę. Jako materiały wierzchu najczęściej stosowane są skóra naturalna i materiały tekstylne, a jako materiały spodowe - polimery syntetyczne (plastyfikowany PVC, poliuretany, kauczuki termoplastyczne i guma wulkanizowana). Dodatkową trudnością w zagospodarowaniu zużytego obuwia lub jego bezpiecznej utylizacji jest fakt, że nie ma systemu wydzielonego, selektywnego zbierania tego typu odpadów. Konieczne jest zatem podjęcie działań mających na celu poprawę zarządzania odpadami obuwia poużytkowego i jego recykling lub powtórne użycie..

 

Lider projektu: Prüf- und Forschungsinstitut Pirmasens e.V., Niemcy (PFI)

Koordynator: Ogólnopolska Izba Branży Skórzanej, Polska (OIBS)

Instytucja badawcza: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mechaniki Precyzyjnej, Polska (Ł-ITEE)

 

Nr umowy o dofinansowanie: nr CORNET/33/141/ReProcessShoe/2023

Wartość projektu: 475 369 €

Wartość zadań dla PFI: 222 675 €

Wartość zadań dla OIBS: 55 800 €

Wartość zadań dla Ł-ITEE: 196 894 €

 

Okres realizacji projektu: 24 miesiące

Rozpoczęcie realizacji projektu: 01.01.2023 r.

Zakończenie realizacji projektu: 31.12.2024 r.

 

Kierownik projektu w Ł-ITEE: dr inż. Anna Kowalik-Klimczak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(+48) 48 364-42-41 wew. 218

 

 

 <powrót