Projekt: HOTselflub - Self-lubricating systems for high temperature tribo-applications („Samo-smarujące systemy tribologiczne pracujące w warunkach wysokich temperatur”) współfinansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach Programu M-ERA.Net.

 Celem naukowym projektu jest poznanie i opisanie złożonych synergicznych i antagonistycznych zależności pomiędzy procesami utleniania, uplastyczniania i pełzania a tarciem i zużyciem. Poznanie tych relacji jest kluczowe dla opracowania samo-smarujących systemów tribologicznych dedykowanych do pracy w wysokich temperaturach.

Utylitarnym celem projektu jest znalezienie alternatywy dla klasycznych materiałów i powłok wysokotemperaturowych poprzez rozwinięcie i zbadanie nowych rozwiązań w zakresie doboru materiału podłoża, powłoki oraz odpowiedniego do takiego systemu stałego środka smarnego.

Partnerzy Projektu:

  • Austrian Excellence Center for Tribology (AC2T), Austria – koordynator
  • Tallinn University of Technology (TalTech), Estonia
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji (Ł-ITeE), Polska
  • Castolin GmbH, Austria – partner przemysłowy

Termin realizacji: 09.2019-09.2021

Kontakt:  Remigiusz Michalczewski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

https://m-era.net

https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/pliki/HOTselflub_PL_EN.pdf

 

 

 

 

 

 <powrót