Dnia 28.01.2021 r. w siedzibie Łukasiewicz-ITeE odbyło się spotkanie robocze wykonawców projektu międzynarodowego o akronimie LeatherProBio realizowanego w ramach inicjatywy CORNET (COllective Research NETworking) finansowanej ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Z ramienia Ogólnopolskiej Izby Branży Skórzanej udział wzięli: Monika Flisek, Bogusław Woźniak, Włodzimierz Janas oraz Zbigniew Gregorczyk. Z kolei Zespół Biotechnologii Przemysłowych Łukasiewicz-ITEE reprezentowali: Anna Kowalik-Klimczak, Monika Łożyńska oraz Maciej Życki.
Celem spotkania było omówienie wyników prac badawczych zrealizowanych do tej pory w projekcie, które obejmowały m.in. scharakteryzowanie składu reprezentatywnych próbek odpadów garbarskich i opracowanie metody ekstrakcji chromu z cieczy powstałej w wyniku termicznej hydrolizy odpadów garbarskich. W realizacji tych prac wykorzystano infrastrukturą badawczą w postaci unikatowych systemów, instalacji i urządzeń do oczyszczania ścieków oraz zaawansowaną aparaturę analityczną do oceny parametrów fizyko-chemicznych odpadów ciekłych i stałych, którą dysponuje Łukasiewicz-ITEE.
W ramach spotkania ustalono strategię realizacji kolejnych prac badawczych zaplanowanych w projekcie, które dotyczą przeprowadzenia modelowych prób garbowania skór z wykorzystaniem chromu odzyskanego z hydrolizatów stałych odpadów oraz wykonania testów, których wyniki umożliwią ocenę jakości uzyskanych materiałów na tle skór wygarbowanych tradycyjnie przy użyciu kąpieli przygotowanych na bazie świeżego garbnika chromowego. Prace te zostaną zrealizowane w kooperacji z przedsiębiorstwem MARTPOL, które dysponuje rozbudowanym zapleczem laboratoryjnym przystosowanym do prowadzenia testów weryfikacyjnych nowych produktów do obróbki skór mogących znaleźć praktyczne zastosowanie w przemyśle garbarskim.