Technologia opracowana przez Specjalistów z Centrum Biogospodarki i Ekoinnowacji w EARTO Innovation Awards 2023!

Z dumą informujemy, że technologia waloryzacji chromowych odpadów garbarskich jest jedną z 26 innowacji (zgłoszonych przez m.in. Fraunhofer, INESC TEC, VTT) biorących udział w konkursie EARTO w obszarze Innowacje.

Innowacyjnością naszej technologii jest możliwość jednoczesnej koncentracji materii organicznej do wykorzystania energetycznego (produkcja biogazu) i odzysku związków chromu do ponownego użycia w praktyce przemysłowej (chromowa wyprawa skór surowych). Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu zintegrowanego układu procesów hydrolizy termicznej, filtracji membranowej i fermentacji beztlenowej.

Technologia została opracowana w ramach projektu pt. New valorisation pathway for chromium-tanned, leather residues by a combination of protein extraction, chrome recovery and biogas production (LeatherProBio) dofinansowanego w ramach Inicjatywy Cornet 27. Projekt realizowany był w konsorcjum składającym się z: Prüf- und Forschungsinstitut Pirmasens e.V. (PFI), Ogólnopolskiej Izby Branży Skórzanej (OIBS) i Łukasiewicz – Instytutu Technologii Eksploatacji (Ł-ITEE) w latach 2020-2021.

Autorami technologii z ramienia naszego instytutu są: dr inż. Anna Kowalik-Klimczak, mgr Maciej Życki, dr inż. Monika Łożyńska i dr inż. Bogusław Woźniak.

Więcej o technologii znajdziecie w najnowszej publikacji zespołu autorskiego, która została zamieszczona na łamach czasopisma Membranes (5-Year Impact Factor: 5.015)

https://www.mdpi.com/2077-0375/13/1/18

Przygotowanie dokumentacji konkursowej wsparły Katarzyna Stawarz (Departament Komercjalizacji i Sprzedaży) i Anna Skrok (Wydawnictwo Naukowe).