Czy biowęgiel może stać się alternatywą dla grafitu?

Zespół naukowców z Centrum Biogospodarki i Ekoinnowacji, w partnerstwie z Fuchs Oil Corporation (PL) sp. z o.o. realizuje kolejny etap projektu o akronimie BIOGRAFIT, finansowanego z Funduszy Europejskich. Jego głównym celem jest opracowanie innowacyjnego biowęglowego dodatku przeciwzużyciowego do litowych smarów plastycznych. Uzyskane dotychczas wyniki są niezwykle obiecujące i wskazują, iż karbonizaty na bazie odpadowej biomasy lignocelulozowej pod wieloma względami nie ustępują naturalnemu grafitowi.

Projekt jest zgodny z politykami horyzontalnymi Unii Europejskiej, a nowatorskie podejście do jego realizacji wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju (6R), w szczególności w:

  • REDUCE – redukcja zawartości grafitu w smarze i całkowite zastąpienie go biowęglem, produkowanym z naturalnych odpadów,
  • REUSE – wykorzystanie biomasy z produkcji rolnej, np. słomy pszenicznej lub kukurydzianej, która pierwotnie była budulcem roślin uprawianych na cele spożywcze.

Aktualnie prowadzone badania są zbieżne z  4- i 10-letnią strategią Sieci Badawczej Łukasiewicz w kluczowym obszarze: Chemia dla przemysłu. W krótkookresowej perspektywie (2025-2028) przede wszystkim korelują z kierunkiem „Biotechnologie, (bio)gospodarka i nowe materiały funkcjonalne”, a w długookresowej (2025-2034) – z kierunkiem „Elastyczność surowcowa”.

Zachęcamy do lektury pierwszych wyników badań, opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie WEAR wydawnictwa Elsevier: https://doi.org/10.1016/j.wear.2025.206143 

Projekt pn. „Wykorzystanie karbonizatu z odpadowej biomasy lignocelulozowej jako substytutu surowców nieodnawialnych do produkcji innowacyjnych smarów biowęglowych” jest realizowany w ramach działania Proof of Concept Fundacji na rzecz Nauki Polskiej współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków 2. Priorytetu Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027 (FENG).