W dniach 22–23 maja 2025 roku Remigiusz Mazur z Centrum Badań Edukacji Zawodowej i Zarządzania Innowacjami Łukasiewicz-ITEE uczestniczył w spotkaniu partnerskim zorganizowanym w ramach międzynarodowego projektu PositiveWorkplace, które odbyło się w asturyjskim Gijón.
Projekt PositiveWorkplace ma na celu przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu poprzez przygotowanie menedżerów IT do tworzenia przyjaznych, wspierających środowisk pracy. Projekt realizowany jest przez partnerstwo z Polski, Hiszpanii, Litwy i Luksemburga.
W trakcie spotkania omówiono m.in. postępy w opracowywaniu programu szkoleniowego dla menedżerów, testowano prototyp narzędzia szkoleniowego, zorganizowano praktyczne warsztaty projektowania scenariuszy zajęć z wykorzystaniem szablonów dydaktycznych, przedstawiono wyniki pilotażowego testowania kursu w różnych krajach, a także wspólnie wyciągnięto wnioski i rekomendacje dotyczące dalszego rozwoju materiałów.
W projekcie PositiveWorkplace Łukasiewicz-ITEE pełni kluczową rolę merytoryczną i badawczą i jest odpowiedzialny za:
- analizę kompetencji i potrzeb zawodowych związanych z zapobieganiem wypaleniu w środowisku pracy,
- rozwój treści merytorycznych i struktury szkolenia w pakietach WP2 i WP3,
- testowanie oraz wdrażanie programu szkoleniowego (w ramach WP4),
- współtworzenie materiałów dydaktycznych i ich adaptację do różnych grup docelowych.
Dzięki silnemu zapleczu badawczemu oraz doświadczeniu w międzynarodowych projektach edukacyjnych, Łukasiewicz–ITEE wnosi do konsorcjum wiedzę, narzędzia foresightowe oraz innowacyjne podejście do edukacji zawodowej.
Spotkanie w Gijón było kolejnym krokiem w kierunku budowy realnych rozwiązań, które mają przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu i poprawić dobrostan pracowników w branży IT.